– Alfa Romeo markası zor günler geçiyormuş. VW ‘de bu durumdan istifade elindeki markalar yetmezmiş gibi Alfa’yıda bünyesine katmayı planlamaktaymış. Bu haber ne kadar gerçeği yansıtıyor bilmiyorum ama birçok yerde bu tarz haberler çıkmaya devam ediyor. Gerçek olan durum ise Ağustos sonu itibariyle 200milyon Euro zarar açıklayan firma için bir çok yeni model, ortak üretim hattı denemeleri ile bu borcun azaltılması düşünülmüş. Ama aksine zarar 306 milyon Euro’ya kadar çıkmış. Bu konuda Fiat CEO’su Sergio Marchionne kararsız olduğunu açıklamış. Bu kararsızlık Alfa’nın satışınla ilgili değilmiş sadece bu markanın nasıl terkrar şaha kaldırılabileceğinin kara kara düşünülmesiyle ilgili olduğu belirtiliyor.

– Fiat CEO’su Sergio Marchionne’nun ününde 2 seçenek olduğu. İlk seçenek, VW’e satarak canlı nakit akışı sağlanabilir. Bu sayede mevcut grup içinde büyük bir rahatlama sağlar. Her ne kadar grup şu an için karlılık oranını arttırsada, grup içinde zarar eden marka her zaman marka imajını ve tüm grubun performansının düşmesine neden olacaktır. İkinci seçenek ise CEO riski göze alarak 2 yıl daha bu markayı yaşatmayı sürdürür. Bu süreçte Fiat-Chrysler-Alfa ortak modeller, ortak platformlar kullanarak model yelpazesini genişletir. Maliyetleri azaltırken karlılığı arttırabilir.

– Her koşula rağmen Alfa nitelikli ve tarih kokan bir marka. Hiçbir zaman değerinin altına düşmeyen bir marka. Özel ve kendisine has araçları sayesinde bugünlere gelebildi. VW çatısı altına girerse Lamborghini gibi daha da değerlenebilir yada SEAT, Skoda gibi ikinci planda ve hep sınırlı sayıda araç modeliyle yoluna devam edebilir. Alfa’nın geleceğini en erken 2014 yılında bilançolar açıklandığında öğrenebileceğiz. Bu aralar Fiat-Chrysler’in aralarından su sızmazken Dodge markasının yeniden şahlandırılması düşünülürken, Fiat’ın kendi öz markası olan Alfa’ya daha büyük önem ve destek vermesini bekliyorum. Fiat, sadece küçük, kompakt otomobiller; Ferrari’si ile supersport araçlar üretebilir ama Alfa olmadan Fiat, Orta ölçekli ve ekonomik ile pahalı araçlar arasındaki boşluğu ne yazik ki dolduramaz.

[ Kaynak ]

Fotoğraf Galerisi

 

1 Yorum - Alfa Romeo Cephesinde İşler İyi Gitmiyormuş

  1. Pingback: Fiat – Jeep İle Beraber Alfa İçin SUV Üretecek : Otomottv.COM

 

Site Hakkında

Otomobillere meraklı ve internette sürekli haberleri yabancı sitelerden takip etmekten sıkıldınız, Türkçe içerikli haberlerde de aynı şeyi okumak canınızı sıkıyorsa OtomotT!V! tadımlık haberleri ile karşınızda.

Otomot Ağı / Hakkında

 

Site Wordpress altyapısını kullanmaktadır. Unknown v5  teması Uretgec.com tarafından üretilmiştir.

© 2010 OtomotTiVi - Otomot Yaşam