Etiket: Fiat

– Fiat cephesinde Sergio Marchionne ne derse tüm bağlı markalar onu yapıyor. Ferrari’yi satacam derse kimse karşı çıkamaz. Diğer yandan bakarsak Fiat şu an tüm dünyada krizden en karlı çıkan firma durumunda ve sınırlı araç modeline karşın, yaptığı ortaklıklar ve geliştirdiği teknolojilerle ön planda olmayı başarıyor. Bunların en sonuncusu Fiat Powertrain Technologie tarafından geliştirilen TCT yada DCT isimli çift kavramalı şanzıman. Benzer çift kavramalı ünitelere göre daha hafif olduğu belitilmiş. Sadece 81kgmış. 6 ileri vites kutusu ve çift kuru kavramadan oluşuyormuş ve en önemlisi GM tarafından desteklenen bu teknoloji 5 yılı aşkın süredir geliştirilmeye çalışılıyormuş. Bunun benzerini Multijet motorları tanıtırken de görmüştük. Şu an Multijet motorların durumunu görüyoruz.

07 Ocak 2011 / Yorum Yok Devamı »
 

– 2 silindirde ne? Ne işe yarar? Neden 2 silindir? Aklımıza takıma takılan sorular bunlar. Cevabı basit, yeşile saygı ve düşük yakıt tüketimi. Fifth Gear tarafından test edilen Fiat 500 TwinAir, sürücüyü benzinlikte oldukça şaşırtıyor ama onların garip galon bilmemne hesapları yeterince kafa bulandırıcı zaten. Videoda öyle ballandıra ballandıra anlatılıyor ki insanın gidip hemen alası geliyor. 🙂 0.9 lt hacminde 2 silindirli motor TwinAir sayesinde 85HP güç, 145Nm tork sunuyor. Fiat 1.2lt ve 1.4lt motorlarına göre %30 daha az yakıt harcandığını belirtiyor. 0-92km/h hızlanmasını 11snde tamamlıyıp 173km/h son hıza çıkabiliyor. Tüm bunları sadece 100km’de ortalama 4.1lt yakıt tüketerek yapıyor. Gelde alma bu aracı.

31 Aralık 2010 / Yorum Yok Devamı »
 

– Fiat, stratejik ortağı Chrysler hem Avrupa hem de Amerikan içlerine sızmak için birbirilerini çok iyi kullanıyorlar. Chrysler Amerikan pazarına yönelik 2 adet isim tescil ettirmiş. Bunlardan biri Cuda. Bunun tam olarak ne tür bir araç olacağı yada bir araç ismimi olduğu şüpheli. Diğer seçenek ise Statesman. Fiat Ducato Van’ın Amerika şubesi olacağı kesin. Chrysler’in Mercedes Splinter ile olan bağının kopması, Nissan’ın benzer araçlarla ticari pazara girmesi ile Avrupa’da ticari araçlarda başı çeken Fiat’ın Amerika pazarına güçlü bir rakibin adı altında girmesi bir tesadüf değil.

29 Aralık 2010 / Yorum Yok Devamı »
 

Fiat Mio Projesi kapsamında Sosyal medya kullanılarak başlanılan ve 40 üzerinde ülkeden gelen kullanıcılardan gelen kayıtlı 10 binin üzerinde fikrin ve 1.5 milyonu aşkın ziyaretçinin talepleriyle şekillendirilen aracın tanıtım videosuda yayınlandı. Fiat Brezilya’nın ürünü olam bu proje doğal olarak videoda da pek alışık olmadığımız bir dil kullanılıyor. Tahmini 2100 yıllarına denk gelen bir dünyada Mio hakimiyeti hat safhada. İzlenmesi ve bilgi edinilmesi amaçlı güzel bir tanıtım hazırlanmış. Ama o kadar teknolojik gelişmişliğe rağmen hala hediye torbaları birbirine karıştırılabiliyor. İlginç 🙂

13 Aralık 2010 / Yorum Yok Devamı »
 

– Fiat ve Chrysler Grubu ortak hareket ederek Alfa Romeo ve Jeep modelleri için ortak bir üretim hattı planı çerçevesinde Fiat’ın İtalya – Turin Mirafiori fabrikasında 1.3 milyon dolarlık modernize çalışmasıyla 2012 yılının başlarında yeni küçük bir SUV üretmeyi planlıyor.Fabrika farklı model ALfa Romeo ve Jeep modellerini üretimine 2012 yılından itibaren başlayacakmış. Bu farklı modellerden birisi Alfa Romeo Giulia sedan ve wagon modeli. Bu model Alfa 159 modelinin yerine konacak orta ölçekli bir araç Avrupa ve Kuzey Amerika pazarında satışı olacak. Ayrıca Alfa Romeo SUV isimli Jeep Compass and Patriot modellerine benzer daha çok mini SUV yada Crossover diyebileceğimiz bir araçta üretimine başlanacakmış. Buradaki amaç ise BMW X3 ve Audi Q5 modellerine rakip olması bekleniyormuş.

11 Aralık 2010 / Yorum Yok Devamı »
 
 
 

Site Hakkında

Otomobillere meraklı ve internette sürekli haberleri yabancı sitelerden takip etmekten sıkıldınız, Türkçe içerikli haberlerde de aynı şeyi okumak canınızı sıkıyorsa OtomotT!V! tadımlık haberleri ile karşınızda.

Otomot Ağı / Hakkında

 

Site Wordpress altyapısını kullanmaktadır. Unknown v5  teması Uretgec.com tarafından üretilmiştir.

© 2010 OtomotTiVi - Otomot Yaşam