Hakkında

– 2006 Aralık ayında ilk Otomot.NET sitemi açtığımda bu güne kadar gelebileceğimi düşünmemiştim. Çünkü o yıllarda ortada benzerleri ne yazikki yoktu. Şu an bakıyoruz halen bir elin parmaklarını bile geçmiş değil. Yani geçen 4 senede bir arpa boyu yol katedilmiş değil. Tabi ki bu arpa boyu son 1 senedir, boşa geçen 3 sene ardından belli seviyede artış gösterdi ama bana göre yeteri kadar değil. Hatta son yıllarda bu tarz siteler kendi içlerinde ayrım göstermeye bile başladı. Mesela biri çıkıp sadece Formula 1 haberleri yayınlamakta, diğeri ise sadece Motorsporları ve Modifiye üzerine yoğunlaşmakta. Başka biri güncel haberler, araç tanıtımları, etkinlik ve organizasyon bilgilerini ilk ağızdan ziyaretçilerine sunmaktalar. Benim sitemde bunlardan biri ve tek bir konuyu içeren bilgiler sunmakta. Kimine göre benim yazdıklarım boş ve gereksiz, kimine göre ise kopyala yapıştırdan ibaret. Ama unuttukları bir şey var. Yazdığım neredeyse her yazıdaki aracı yakından görme fırsatım olduğunu unutuyorlar. Benim bakış açımdan ise bu tür ayrışmalar çok yararlı ve ziyaretçilerin kafasının karışmasını önlüyor. Ziyaretçi motorsporları okumak istiyorsa gideceği site belli. Otomobil – konsept araçlar hakkında bilgi edinecekse gideceği adres belli. Kimse kimsenin çöplüğüne girmiyor. Ben daha ne isterim ki.

– İşte tam bu durumda OtomotTiVi‘yi neden açtım sorusu geliyor aklıma. Otomot.NET sitesinde hep uzun ve detaylı haberler yayınlamaktayım. Buda her haberi yayınlama imkanımı elimden almakta. Bu sitede ise bu fırsatı yakalamış olacağım. Beğendiğim – okuduğum ve duyduğum neredeyse her haberi Türkçe olarak ziyaretçilere sunabileceğim. Aynı anda sosyal paylaşım sitelerinden FriendFeed, Twitter ve Facebook üzerinde de paylaşarak daha çok kişiye bu tadımlık haberleri ulaştırabileceğim. Her yerde gördüğümüz Basın Bültenlerini okumak yerine, bu sitedeki haberlerin takip edilebilir yapıda sunmak bana akıllıca geliyor. Hem güncel tüm haberlerden haberdar olacağım hem de bu işe meraklı yazarlar sayesinde daha çok kişiye ulaşılmış olacak. Hedefler büyük ama ulaşılması zor değil. Ulaşmak istediğim hedefler ise:

  • 2000 kişinin katıldığı Facebook Otomot TiVi grubu.
  • 50 kişilik Yazar kadrosu
  • Hem grup üyeleri hemde yazarlarla beraber düzenlenecek etkinlikler.

– Peki bu tarz siteler ne amaçla açılıyor – ne kazandırıyor – ne kaybettiriyor onları açıklayayım kendi deneyimlerimden. Açılma amaçları, tamamen bu konuya merak salmış, her gün internete girdiğinde yabancı otomobil sitelerini dolaşan ve bilgi toplayan kişiler, bu bilgileri herkesle paylaşmak istemeleri. Kaybettirdiği tek bir şey var eğer yazdıklarınız sınırlı sayıda insanı etkiliyorsa belli süre sonra harcadığınız zamanın aslında boş zaman olduğunu düşünebiliyorsunuz. Ama diğer açıdan bakarsanız bu yazılarınızın ulaştığı sınırlı kitle Otomotiv firmalarının dikkatini çekebiliyor. Organizasyon ve etkinliklere davet alabilir ve ilk ağızdan haberleri sitenizden duyurabilirsiniz. Maddi anlamda ise bu tarz siteler sadece hosting masraflarınızı bedavaya getirmenize yarar sağlamakta.

– Şunun unutulmaması gerekiyor. Bu bir meslek yada para kazanılacak bir mecra değil ne yazikki. Düşünüyorum da casus fotoların dahi önem arz ettiği bir ortamda bu haber niteliği taşıyan sitelerin sahiplerinin bunu meslek olarak yaptıklarını görebilmeyi çok isterdim. Kim bilir belki bir gün olur.

Tuna Aras
Otomot.NET – Otomottv.COM

Yazar Kadrosu

– Hazırlanıyor.

1 Yorum - Hakkında

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

Otomot Yaşam

 

Site Hakkında

Otomobillere meraklı ve internette sürekli haberleri yabancı sitelerden takip etmekten sıkıldınız, Türkçe içerikli haberlerde de aynı şeyi okumak canınızı sıkıyorsa OtomotT!V! tadımlık haberleri ile karşınızda.

Otomot Ağı / Hakkında

 

Site Wordpress altyapısını kullanmaktadır. Unknown v5  teması Uretgec.com tarafından üretilmiştir.

© 2010 OtomotTiVi - Otomot Yaşam