– Toyota, Hybrid ve tam elektrikli araçlarından beklentisini karşılamış olacak ki yenş hedefi Bio yakıtlara çevirmiş. Bio yakıtlar diyince aklınıza yağ, enerji v.b. bitki türleri gelmekte. Şeker kamışı, buğday, mısır, kanola gibi bitkilerden elde edilen yakıtlar oluşturmakta. Toyota bünyesinde kurduğu DNA Analiz laboratuvarında şimdilik şeker kamışı üzerinde çalışmalarını sürdürmekte. Tabi ki bu yolda ilerleme kaydetmeyi başaran farklı firma ve günümüzde bu yakıtlarla çalışan araçlar mevcut ama dünyanın her köşesinde değiller. İlk aklıma gelen Brezilyada ki ethanolle çalışan araçlar, Saab’ın bio yakıtlarla çalışan motorları geliyor.

– Hybrid teknolojisi güzel ve uzun süre kullanılabilecek bir teknoloji ama %100 elektrikli araçlar henüz satılmaya başlanması için erken 2015 yılından öncede satılmaması gerekiyor. Başta batarya teknoloji ve bu enerjinin kontrolllünün tam manasıyla sağlanması gerekiyor. İstasyonlar bile ortada yok. İllaki 150km menzil dahilinde sınırlandırılmış olacaksınız. Toyota ise elekrkili araçlar üretmeye 10 yıl öncesinde başladı ve gelebildiği noktayı şu an görebiliyoruz. Düşünüyorum henüz hybrid araç piyasada yokken Toyota Prius’u satmaya başladı. Peki neden tam elektrkli için bu kadar süre bekledi ve hala beklemeye devam ediyor. Bu nedenle olacak ki farklı bir yakıt aramaya, o yakıtı geliştirmeye yönelmiş durumda. Çünkü elektrkli araçlarla gidilebilecek nokta belli.

[ Kaynak ]

Fotoğraf Galerisi

 

Yoruma Kapali

 

Site Hakkında

Otomobillere meraklı ve internette sürekli haberleri yabancı sitelerden takip etmekten sıkıldınız, Türkçe içerikli haberlerde de aynı şeyi okumak canınızı sıkıyorsa OtomotT!V! tadımlık haberleri ile karşınızda.

Otomot Ağı / Hakkında

 

Site Wordpress altyapısını kullanmaktadır. Unknown v5  teması Uretgec.com tarafından üretilmiştir.

© 2010 OtomotTiVi - Otomot Yaşam