– Taş yollar ah ah. Hemde ülkemizde ne kadar estetik bir görüntü oluşturuyor değl mi? İşçiler tek tek belli bir sıra ile yerleştiriyorlar toprak zeminin üzerine ve aralarına kum dökerek boşlukları dolduruyorlar. Ardından 1 ay geçiyor ve biz o inci gibi dizilen taşları yolun en çok ağırlık taşıyan bölümleri, yağmur sularının da etkisiyle çökmüş, kırılmış, yıkılmış olarak görüyoruz. Peki bu neden bu şekilde oluyor. Zemini toprak ve yeni kazılmış oluyor. Yani içi hava ve su damlası dolu toprak zemine 2 tane silindirle geçince sıkışmış sanıyorlar ve hemen üstüne taş blokları yerleştiriyorlar. Zaman geçtikçe o zeminler iklim şartlarının da yardımıyla çökmeye kırılmaya başlıyor. Esas yapım şekli zemine beton dökülmesi, çakıllı kum ile filtreleme özelliği kazandırılması ve su giderlerinin yapıldıktan sonra yazının devamında kullanılan makina ile istendiği şekilde taş yollar yapılması gerekiyor. Bu bu kadar zor olmasa gerek.

– Artık taş yol yapıp bozmaktan belediyeler yoruldu diye düşünüyorum. Artık yol yapıldıktan sonra elektrik yada telefon yada kanalizasyon idaresinin yeni yapılmış yolu bozmasının önüne geçilmesi gerekiyor. Artık herşey bir mekanizasyon çerçevesinde yapılması gerekiyor. Videoda ki makina ise biraz abartıya kaçıyor ama neler yapılabileceği işin ne kadar düzgün ve basit yapılabileceğininde bizlere gösteriyor.

[ Kaynak ]

Etiketler: , 23 Kasım 2010

Fotoğraf Galerisi

 

Yoruma Kapali

 

Site Hakkında

Otomobillere meraklı ve internette sürekli haberleri yabancı sitelerden takip etmekten sıkıldınız, Türkçe içerikli haberlerde de aynı şeyi okumak canınızı sıkıyorsa OtomotT!V! tadımlık haberleri ile karşınızda.

Otomot Ağı / Hakkında

 

Site Wordpress altyapısını kullanmaktadır. Unknown v5  teması Uretgec.com tarafından üretilmiştir.

© 2010 OtomotTiVi - Otomot Yaşam