– Purdue University tarafından 3 yıllık 1.4 milyon dolar bütçeyle gerçekleştirilen egsoz gazının sıcaklığından yararlanılarak enerji üretilmesi sistemi geliştirilmiş. En basit anlamıyla egsoz gazları yüksek sıcaklıklara sahip ve yakıtı yaktığımızda enerjinin çoğunu dışarı atmış oluyoruz. Bu nedenle bu katalitik konvertör girişinde, içersinde yerleştirdikleri ve isminin TEG (thermoelectric generator) termo elektrik jeneratörü yada dönüştürücüsü, egsoz gazlarının 700 santigrat dereceye ulaşan sıcaklıklarını değerlendirerek elektrik üretilmesini sağlıyor. Bu enerji bataryalarda depolanarak gerekli görüldüğünde araç içindeki her elektrik ihtiyacı bu bataryalardan sağlanıyor. Bu sayede araç sadece kendi kütlesini harekete geçirmek için yakıtın yanmasını sağlıyor ve tüketimi düşürmüş oluyor. TEG ‘ler 1000 dereceye ve artı %10 dereceye kadar çalışabilme yetenekleri var ve %5lik bir yakıt tüketimi sağlamaktalar.

– Aslında bu noktada yanlış anlaşılan bir nokta var. Yakıtın yanması, ısının açığa çıkması, bu ısıdan yararlanıp elektrik üretilmesi, bu elektriğin araç için geri kullanılması. Bu durum sanki araç daha az yakıt tüketecek, daha çok elektrik üretecek gibi bir durum var. Yanma odasında püskürtülen yakıt belli değil mi? Bu yakıtla karışacak hava miktarıda belli? Bunların oranlarını elektronik beyin ECu ayarlıyor. Bu ECUyuda insanlar ayarlıyor. SOnuç olarak araç o yanma odası sıcaklığına ulaşıp yakıtın tamamını yakmak isteyecektir ve bu yakıt tüketimine %5 gibi çok büyük bir rakamla değil çok daha düşük bir rakamla geri dönüş yapacaktır. İyi yanı yakıt tüketimimiz en azından birazcık düşecek ama araca o donanımın takılması ve diğer aparatları ile beraber belkide tüketeceğimizden daha fazla nakiti sisteme vermiş olacağız.

– Ayrıca patent bölümlerine girip egsoz gazı enerji geri dönüş sistemi diye aratırsanız türbün tarzlı birden çok elektrik üreten sistemi de görmüş olursunuz. Ama kaçı aracınızda mevcut. Yıl 2010 hatta 2011 oldu…

[ Kaynak ]

29 Kasım 2010

Fotoğraf Galerisi

 

Yoruma Kapali

 

Site Hakkında

Otomobillere meraklı ve internette sürekli haberleri yabancı sitelerden takip etmekten sıkıldınız, Türkçe içerikli haberlerde de aynı şeyi okumak canınızı sıkıyorsa OtomotT!V! tadımlık haberleri ile karşınızda.

Otomot Ağı / Hakkında

 

Site Wordpress altyapısını kullanmaktadır. Unknown v5  teması Uretgec.com tarafından üretilmiştir.

© 2010 OtomotTiVi - Otomot Yaşam