– Ford hazırladığı görselde ekonomik sürüşün ipuçlarını vermiş. 10 maddelik listede neredeyse her şey sizin dikkatinizle alakalı. En ufak bir hatanız bile yakıt tüketiminizin artmasına ve cebinizin aynı hızla hafiflemesineyol açacak cinsten. Gerçi listede bizlerin artık beyinciğimize işlemiş nasıl az yakıt tüketirim ipuçlarından pek farkı yok. Ford gelip benzinin listesi 4 küsür lira olan yerde görsün insanlar nasıl az yakıt tüketmek için neler yapıyorlar. 10 maddelik liste olur 100 madde. Duyalım duyuralım.

1 Hızını takip edin: Gaza abanmayın diyor kısaca. Sürekli sabit hızda gidin. Ani kalkışlardan ve gaz pedalının dibi nerede arada bir yoklamayın.
2 Hızlanma ve Frenlemede dikkatli olun: Hızını yavaşlatırken yumuşak frenler yapın, kalkışlardada yavaş yavaş hızlanın.
3 Isıtma yok: Günümüz araçlarında artık kontakt çevrildikten sonra hiç beklemeden harekete geçebilirsiniz. Motorun ısınması yada bilimum ihtiyaçlar siz yola çıkarken 30 sn içersinde zaten hazır hale gelmekte. Boşuna yakıt harcamayın bu durumda.
4 Lastiklerinin Kontrolü: Sürekli lastik hava basınçlarını ve deformansyonlarını kontrol etmeyi unutmayınız.
5 Aracınıza çok iyi bakın nazik olun: Yağına suyuna frenlerine her şeyine bakın sonra yola çıkın.
6 Bagajlar: Aracınızın tavan üstüne bagaj koymayınız. Olabildiğince az bagaj ve aracın içindeki bagaj bölmesini kullanmaya özen gösteriniz. Kısaca abartmayınız diyor.
7 Klimayı gereksiz yüksek ve alçak derecelerde kullanmayınız. Peki neden koyuyorsunuz o zaman o klimayı onu bana söyleyin. 3-4 derece aralıklarda çalışan klima sistemleri koyun o zaman.
8 Yüksek hızlar pencerelerin kapalı olsun. Yükse hız dediği 180kmden bahsetmiyor yasal hız sınırlarından bahsediyor. 90 ile 120 km aralığında.
9 DOğru motor yağını seçin:Bulunduğunuz bölgeye ve iklim koşullarına göre doğru viskositede yağı seçiniz ve kullanınız.
10 Planlı hareket edin: Yolculuğa çıkmadan önce keisnlikle yol durumuna bakın. Gideceğiniz güzergahları belirleyip en hızlı ve kısa yoldan istediğiniz yere ulaşımınızı sağlayın.

Bunlar Ford’un verdiği ipuçlarıydı. Birazcıkta ben vereyim. Hem yakıt hemde diğer konularda birkaç küçük ipucu.
– Pencereleriniz açık ise sakın ayağınızı, sigara içern kolunuzu dışarı sarkıtmayın.
– Tek elle direksiyon diğer eliniz boşta-eli gözü oynaşta – sigara tutar vaziyette yada vites kolu üzerinde durmasın. İki elinizde direksiyon üzerinde olsun.
– Müzik sisteminizin sesini sonuna kadar açmayın. Zaten 2 metrekarelik alanda o kadar gürültüye gerek yok.
– Araçlarımızda standart olarak sunulan 2 adet sinyal lambası ve kolunu kullanalım. Dönüşlerden en az 10 metre öncesinde sinyalimizi açalım.
– Aman tüp daha ucuz diyip tüpe abanmayalım arada aracımızı benzinlede çalıştıralım. Tüp akaryakıttan daha pahalı olduğunu unutmayalım.
– Aracınızda alarm varsa yada taktırdıysanız düzgün ayarlatalım. Osurukta bile çalan bir alarmınız var ise lütfen aracınızın içinde uyyunda görelim. çaldığında belkide ilk duyan siz olursunuz başkalarını rahtsız etmezsiniz.
– Aracınızın her bir camını %10 geçirgen siyah film ile kaplatın lütfen ki yolu göremeyesiniz.
– Drag, drift veya benzeri etkinlikleri size en yakın pistte, kaskınız ve güvenlik ekipmanlarınız hazır şekilde yapalım.

[ Kaynak ]

 

Yoruma Kapali

 

Site Hakkında

Otomobillere meraklı ve internette sürekli haberleri yabancı sitelerden takip etmekten sıkıldınız, Türkçe içerikli haberlerde de aynı şeyi okumak canınızı sıkıyorsa OtomotT!V! tadımlık haberleri ile karşınızda.

Otomot Ağı / Hakkında

 

Site Wordpress altyapısını kullanmaktadır. Unknown v5  teması Uretgec.com tarafından üretilmiştir.

© 2010 OtomotTiVi - Otomot Yaşam