– Le Mans yarışları spor otomobillerin dayanıklılık yarışları olarakta biliniyor. 24 saat süren yarışlarda Audi’ler son 10 yıldaki yarışlara damga vumuşlar. Aralarda bentley ve Peugeot girsede R8-R10-R15 kodlu araçlar yarışlarda hem hızlı hemde dayanıklı olduklarını kanıtlamışlar.Audi bu yılda bu galibetlerine bir yenisini eklemek üzere R18’i geliştirmiş. Bir önceki R10 TDI modelindeki 5.5 litre V10 TDI motorun yerine R18 modelinde 3.7 litre V6 TDI motor tercih edilmiş. Neden böyle bir düşük hacimli motor yer alıyor diyebilirsiniz. Yarış kuralları diye belirtelim. Resim galerisi ve araç hakkında detaylar yazının devamında.

– Audi 2010 yılında Germany Mike Rockenfeller, Germany Timo Bernhard ,France Romain Dumas pilotları ve Germany Audi Sport North America takımı ile Audi R15 TDI aracını kullanarak 24 saat içinde 397 tur üzerinden 5410.71 km yol katederek birinciliği kazanmış. R18 modelinin geliştirilme süreci 2009 yılına kadar gidiyormuş. Motoru içinse testlerine birkaç ay önce başlanmış. İlk gerçekte yol testini ise Allan McNish tarafından geçtiğimiz ay gerçekleştirilmiş. Hala geliştirme ve testler devam etmekteymiş. Araç ilk yarışını 2 Mayıs 2011’de Spa’da yapılacak olan 6 saatlik enduro organizsyonunda yapacakmış.

[ Kaynak ]

Etiketler: , , 14 Aralık 2010

Fotoğraf Galerisi

 

Yoruma Kapali

 

Site Hakkında

Otomobillere meraklı ve internette sürekli haberleri yabancı sitelerden takip etmekten sıkıldınız, Türkçe içerikli haberlerde de aynı şeyi okumak canınızı sıkıyorsa OtomotT!V! tadımlık haberleri ile karşınızda.

Otomot Ağı / Hakkında

 

Site Wordpress altyapısını kullanmaktadır. Unknown v5  teması Uretgec.com tarafından üretilmiştir.

© 2010 OtomotTiVi - Otomot Yaşam