Otomobil almayı düşünen çoğu kişi sıfır ya da ikinci el araç alma konusunda kararsızlık yaşar. Bu seçim bütçe ve kişisel tercihler doğrultusunda şekillenir. Kararı etkileyen öncelikli unsurlar finansman, garanti, aracın geçmişi ve kişiselleştirme imkanıdır.

Finansman
Oto fiyatlarının yüksek olduğu ülkemizde araç alırken finansman önemli bir konudur. Ülkemizde araç alımlarının büyük bir çoğunluğunun kredi ile olduğu düşünülürse kolay finansman imkanı sağlayan seçenek tercih sebebi olacaktır. Sıfır araçta kredi imkanları ikinci el otomobillere göre daha fazladır ve daha düşük kredi faizleri söz konusudur. Bunun yanında bankaların ikinci el otomobillere kredi vermek konusunda çok istekli olmaması da tüketicileri sıfır araçlara yöneltmektedir. Otomobil firmalarının sunduğu sıfır faizli uygun ödeme seçenekleri de başka bir avantaj olarak karşımızda çıkar.

Garanti
İkinci el otomobil almayı düşünenlerin belli başlı kaygılardan biri aracın alımından kısa süre sonra gündeme gelecek bakım ve tamir maliyetleridir. Sıfır otomobilin ikinci el otomobile kıyasla önemli bir avantajı ve tercih edilme sebebi arıza yapma ihtimalinin daha az olması ve garanti kapsamında olması. Sıfır araçlardaki 3-5 yıl arasındaki garanti süreleri alım kararını önemli ölçüde etkilemektedir.

Aracın Geçmişi
Sıfır araç almanın getirdiği en büyük konforlardan biri de, aracı daha önce kim kullanmış, kilometresi ile oynanmış mı, borcu var mı, çalıntı araç mı ve benzeri kafaları karıştıran sorular ile yorulmazsınız. İkinci el satılık oto konusunda ise her ne kadar bilinçli bir şekilde iyi bir araştırma yapsanız bile riskli bir alışveriştir.

Kişiselleştirme
Otomobil satın alırken mantıksal sebepler kadar duygusal sebepler de büyük rol oynar, hatta bazen duygusal kararların daha öne çıktığını görürüz. Çoğu zaman renk tonu, tasarımı gibi sebepler araç alımında belirleyici olabilir. İkinci el bir araçta bütün isteklerimizi bir arada bulmamız çok mümkün olmaz, bazı özelliklerden özveride bulunmanız gerekir. Oysaki sıfır araçta istediğiniz gibi araç donanım ve görsel özelliklerini belirleme şansınız olur.

Bu avantajlar karşısında sıfır otomobil satın almaya karar verdiniz, artık satın alım süreci de daha kolay. Satın aldığınız sıfır aracınızın trafik tescilini bayiniz, elektronik ortamda hazırlayıp size geçici tescil belgenizi veriyor, asıl tescil belgesi de posta ile adresinize gönderiliyor böylece trafiğe çıkmak için beklemeniz gerekmiyor.

10 Şubat 2012

Fotoğraf Galerisi

 

Yoruma Kapali

 

Site Hakkında

Otomobillere meraklı ve internette sürekli haberleri yabancı sitelerden takip etmekten sıkıldınız, Türkçe içerikli haberlerde de aynı şeyi okumak canınızı sıkıyorsa OtomotT!V! tadımlık haberleri ile karşınızda.

Otomot Ağı / Hakkında

 

Site Wordpress altyapısını kullanmaktadır. Unknown v5  teması Uretgec.com tarafından üretilmiştir.

© 2010 OtomotTiVi - Otomot Yaşam