Taxi of Tomorrow yarışmasına katılan Karsan firması, elemeler sonucunda son 3 içinde kendisine yer bulmuştu. Karsan Taxi NYC modeli Nissan ve Ford taksi modelleri ile yarı finalde yarıştı. Anketlerde hep önde olduğu söylenen Karsan Taxi NYC modeli, Nisan ayı sonunda ihalenin sonucunu beklemeye başladı.

– New York Belediye meclisinde alınan son karara göre 2014 yılından itibaren yenilecek taksilerin özürlülere özel tasarıma sahip olmasını talep edilmiş ve bu tasarı kabul edilmiş durumda. Nisan ayı sonunda ihalenin kime verileceği kesinleşecek. Karsan Taxi NYC’ninde engelliler için özel tasarlandığı düşünülürse diğer 2 taksi konseptinden önde olduğunu görebiliriz.

– Karsan Murahhas Azası Jan Nahum, “Eğer New York’ta ihaleyi kazanırsak diğer büyük dünya şehirlerinin de taksileri Türkiye’den gider. 40 büyük metropolde 15 bin araçtan toplam 600 bin taksi var. Taksiler 4 yılda bir yenileniyor. New York ihalesi yılda 100 bin taksinin önünü açar. Sadece New York ihalesi 150 milyon dolarlık bir iş ancak diğer metropollerle iş hacmi 3 milyar dolara kadar çıkar” açıklamasını yaptığını, ihalenin Karsan’a verildiğini düşünürsek başta New York şehri olmak üzere dünyanın büyük metropollerindeki taksi ihtiyacını bu farklı araçla giderilebilinir. New York Şehri ve bu ihale büyük bir işin başlangıcı olabilir. Bekliyoruz….

Karsan Taxi NYC Hakkında Kısa Bilgiler

– Aracın motoru Chrysler firmasından alınmakta.
– Aracın parçaları Bursa’da üretilecek. Brooklyn’de fabrika alanı belirlediklerini ve Brooklyn limanınında bu iş için uygun olduğunu montajının bu fabrikada yapılarak yıllık 2650 aracın New York Şehrine teslim edilebileceği belirtmişler. İhale 26500 araçlık oldu düşünülürse firmanın 10 yıllık bir üretimi kesinleştirdiğini görebiliriz.
– Aracın 2012 Cenevre Otomobil Fuarında sergilenecek.
– Karsan Yönetim Kurulu Başkanı İnan Kıraç’ın ALS hastası olan eşi Suna Kıraç için engellilere özel tasarlanmış araç bulamamasından yola çıkılarak Karsan Taksi geliştirilmiş.

Karsan Taxi Tanıtım Videosu

Takip Edebileceğiniz adresler:
http://karsantaxinyc.com
http://www.facebook.com/pages/Karsan-USA/137502169646197
http://twitter.com/karsantaxinyc
http://www.nyc.gov/html/media/html/news/taxioftomorrow.shtml

[ Kaynak ]

Fotoğraf Galerisi

 

3 Yorum - Karsan Taxi NYC

 1. Yorumcu / murat / 20 Nisan 2011

  bu araçlar çok güzel kullanışlı görünüyorlar.TÜRKİYEDE satışa sunulur mu ve fiyatı kaç tl dir?şahsen uygun fiatlı olursa bir tane ben almayı düşünürüm.

  • Yönetici / Otomottv / 20 Nisan 2011

   Eğer New York Belediyesi ihalesini kazanırsa parçaları TR’de üretilip Amerika’da kurulacak fabrikada fabrikada monte edilecek. Buda yıllık 2650 araçlık bir kapasiteye denk geliyor. 10 yıllık üretileceği düşünülürse Karsan açısından büyük bir gelişme. Ama bu araçların TR’de satılır mı yada satılma olasılığı var mı? Bence kesinlikle TR şartlarına uygun araçlar değiller, satılırlarsa da kesinlikle çok büyük bire revizyondan geçeceklerine kesin gözüyle bakabilirsiniz. 2.4lt motorlu ve saatte en fazla 130 km/h yapabilen bir aracı ülkemiz taksileri almak yada kullanmak isterler mi?

 2. Ben aracı çok beğendim ama araç Türkiye’deki taksi şöförleri tarafından beğenilmiyor! Geçenlerde Sabiha Gökçen’de’de bindiğim taksi şöförü aracı Sabiha Gökçen havalimanına getirdiklerinde görmüş. Ne kendi ne de diğer taksi şöförelri beğenmiş. Albea ve Accent süper arabalar sanki.

  Binek versiyonu yapsın Karsan, sıfr yerli malı diye çok alıcı olur bence. Ben ilk sıradayım;) Madem devlette destekliyor, neden olmasın.

  Bu arada Yerli otomobil ile ilgili yerliotomobil.wordpress.com ‘u ziyaret etmenizi tavsiye ederim.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Abonelik / Bize Katılın

Reklamlar / Reklam Bilgi

RSS Otomot.NET

 • Bir hata oluştu, beslemenin kapalı olduğu anlaşılıyor. Lütfen daha sonra tekrar deneyin.
 

Site Hakkında

Otomobillere meraklı ve internette sürekli haberleri yabancı sitelerden takip etmekten sıkıldınız, Türkçe içerikli haberlerde de aynı şeyi okumak canınızı sıkıyorsa OtomotT!V! tadımlık haberleri ile karşınızda.

Otomot Ağı / Hakkında

 

Site Wordpress altyapısını kullanmaktadır. Unknown v5  teması Uretgec.com tarafından üretilmiştir.

© 2010 OtomotTiVi - Otomot Yaşam