– Audi’de elektrikli araçlara merak salmışken e-tron modelleri için solar enerjiden yaralanan şarj istasyonu kurmaya başlamış bile. Haberlerde ilk örneğini Chevrolet Volt’un Üretildiği tesisde, daha sonrasında Washington’daki Solar Enerji İstasyonunda görmüştük. Audi, A3 gövdesi ürettiği fabrika olan Ingolstadt’ın 7500 metre karelik çatısına kurmaya çalışıyor. Audi 2009 yılında da aynı fabrikanın farklı bir bölgesine 11000 metrekarelik alanına güneş panellerini kurmuş zaten. Yani bu konulara yabancı değiller kesinlikle.

– Bu yeni istasyondan maksimum 500kW enerji üretebilecek. Yıllık 460MWh’lik bir enerjiye sahip olacak fabrika çatıları yaklaşık 180 avin enerji ihtiyacını karşılayabilecek kapasiteye sahip. Eğer Audi tüm fabrikaların çatılarını kullanıma açabilirse 1500MwH enerji üretebilme kapasitesine ulaşacak.

– Ayrıca Audi, Neckarsulm fabrikasında da aynı durum geçerli. 1000MwH enerji üretmekte. Bu da Audi firması için büyük bir maddi kazanç anlamına gelmekte. Her ne kadar güneş panelleri maliyetlerini biraz uzun sürede amorti edebilseler de uzun yıllar kullanılabilmeleri ve her zaman enerji üretebilme kapasiteleri sayesinde hiçbir zaman zarar etmeyen ürünler.

[ Kaynak ]

Fotoğraf Galerisi

 

Yoruma Kapali

 

Site Hakkında

Otomobillere meraklı ve internette sürekli haberleri yabancı sitelerden takip etmekten sıkıldınız, Türkçe içerikli haberlerde de aynı şeyi okumak canınızı sıkıyorsa OtomotT!V! tadımlık haberleri ile karşınızda.

Otomot Ağı / Hakkında

 

Site Wordpress altyapısını kullanmaktadır. Unknown v5  teması Uretgec.com tarafından üretilmiştir.

© 2010 OtomotTiVi - Otomot Yaşam